Шлунково-кишковий стаз: чим небезпечне неправильне харчування кроля

 • 29 октября 2021 12:01:59
 • Отзывов: 0
 • Просмотров: 56
 • 0

Стазі (або застій) шлунково-кишкового тракту у кролів — стан, при якому тварини перестають їсти, у них не виділяється стул, з'являється млявість, а тіло стає роздутим через підвищену кількість газів, скупчення фекалій та проковтнутої шерсті. Без лікування хвороба небезпечна для життя вихованця. Раніше вважалося, що саме грудочки шерсті викликали стаз ШКТ, але насправді це наслідок, а не причина проблеми.

Як працює система травлення кроликів

Зазвичай шерсть потрапляє до шлунково-кишкового тракту кроликів після того, як вони себе чистять і вилизують. При стазі проблема не в тому, що шерсть взагалі потрапляє у травну систему. Через неправильну дієту та дисбаланс кишкової флори волосинки утворюють пробку в шлунку або товстій кишці. Щоб розуміти, як і чому утворюється така пробка, корисно мати уявлення про нормальну роботу шлунково-кишкового тракту здорового кроля.

Кролики — травоїдні тварини, які харчуються тільки рослинною їжею. Їхній раціон містить як легкозасвоювану, так і неперетравлювану клітковину. За допомогою великих міцних зубів кролик добре подрібнює зелень і сіно, що потім надходять у шлунок і розпадаються на дрібніші частинки. Ці частки потрапляють у тонкий кишківник, де до них додається рідина та витягнуті корисні речовини.

За перетравлення клітковини, що залишилася, «відповідає» нижній відділ кишківника (товста кишка). Потрапляючи у товсту кишку, дрібні частинки перетравлюваної клітковини та крохмалю відокремлюються від більш великих часток неперетравлюваної клітковини. Перетравлювана клітковина та крохмаль проходять назад, вгору шлунково-кишковим трактом, і потрапляють у сліпу кишку. У сліпій кишці (своєрідній «камері бродіння») живуть мікроорганізми, які переробляють клітковину та крохмаль на амінокислоти, жирні кислоти, вітаміни К і групи В.

Частина отриманих поживних речовин всмоктується через стінки сліпої кишки, а решта знову надходять в товсту кишку, де формують цекотрофи. Цекотрофи — кролячі фекалії, особливо багаті поживними речовинами. Це пахучі «грона» зеленого кольору (часто в слизу), які кролики пізніше поїдають для отримання додаткових поживних речовин.

Більші неперетравлювані частки клітковини проходять повз сліпу кишку й переміщуються з тонкої кишки відразу в товсту кишку. Там вони перетворюються на сухі фекальні гранули, що зазвичай виводяться з організму протягом чотирьох годин після їжі. Неперетравлювана клітковина не приносить кроликам поживних речовин, але вона потрібна для нормальної роботи шлунково-кишкового тракту.

Причини шлунково-кишкового стазу у кроликів

Причина шлунково-кишкового стазу у кроликів можна розділити на дві групи:

 1. Дієта, в якій дуже багато вуглеводів і жирів (з горіхів та насіння) і занадто мало перетравлюваної клітковини (зелені та трав'яного сіна).
 2. Все, що змушує кроликів менше їсти. Це може бути стрес, проблеми з зубами, інфекції й абсцеси у ротовій порожнині, зневоднення, системні захворювання нирок, печінки та інших органів.

У кроликів слабка мускулатура шлунково-кишкового тракту. Тому їх ніколи не нудить, а для нормального просування їжі шлунково-кишковим трактом тварині необхідно часто їсти — нова їжа проштовхує стару далі.


Коли кролики їдять менше, моторика шлунково-кишкового тракту сповільнюється. Їжа в шлунку та сліпій кишці залишається набагато довше, ніж потрібно, і організм тварини «відкачує» більше води з шлунково-кишкового тракту, тому що кролик починає менше пити. Тому їжа в шлунку та сліпій кишці стає набагато сухішою, формуючи разом з шерстю корки.

Крім того, змінюється кислотність шлунково-кишкового тракту. Через це баланс мікрофлори в сліпій кишці порушується — газоутворювальних бактерій стає більше, що призводить до хворобливого здуття живота та ще більшого зниження апетиту. Так замикається «порочне коло» шлунково-кишкового стазу.

Важливо розуміти — якщо кролик не з'їв шматок килима, плінтуса або чогось подібного, проблема з корками викликана не тим, що шлунково-кишкового тракту «забитий» пробкою, а тим, що він просто вповільнив свою роботу.

Як дізнатися, чи є у кролика шлунково-кишковий стаз

Ознаки захворювання можуть накопичуватися поступово або проявитися різко. Наприклад, кролик може поступово їсти все менше й менше, або відразу повністю відмовитися від їжі. Фекалії поступово стають меншими та сухішими (перед цим кал може стати м'яким і студенистим), а в якийсь момент зовсім зникають.

Кролики з поганим апетитом поступово слабшають, перестають рухатися й страждають від зневоднення. Їх животи можуть здаватися роздутими, може спостерігатися скрипіння зубами через больові відчуття в шлунково-кишковому тракті.

Важливо! Без лікування кролики з такими симптомами можуть померти. Їх якомога швидше потрібно показати ветеринару.

Як лікувати шлунково-кишковий стаз у кроликів

Щоб з'ясувати, в чому причина хвороби, ветеринар проводить повне фізичне обстеження кролика, пальпує (промацує) його живіт. Швидше за все, буде потрібно зробити рентгенівський знімок. Щоб оцінити ступінь зневоднення, стан печінки та низки інших органів, іноді потрібно зробити аналіз крові. Якщо вихованець зовсім ослаб, його залишать в клініці й вводитимуть рідину внутрішньовенно. Крім того, лікар може призначити знеболювальні та препарати для поліпшення моторики шлунково-кишкового тракту. Антибіотики зазвичай не призначають, якщо немає ризику небезпечної для життя інфекції — такі ліки вбивають необхідні для нормального травлення бактерії.

Якщо вихованець не їсть самостійно, його годують рідкою харчовою сумішшю зі шприца. При цьому йому постійно пропонують свіжу зелень і сіно. Якщо тварина відмовляється їсти навіть зі шприца (не ковтає), їжу водять по трубці через ніздрі у шлунок. Якщо стаз викликаний не дієтою, ветеринар також займеться лікуванням основного захворювання.

При легкому зневодненні рідину кролику введуть підшкірно, випишуть ліки й відпустять додому. Вдома за якийсь час потрібно буде годувати тварину з шприца, а також стимулювати її рухову активність.

Як запобігти шлунково-кишкового стазу у кроликів

Найкращий спосіб запобігти хворобі — давати вихованцям багато сіна з високим вмістом клітковини та зелені з високим вмістом вологи. До них рекомендується додавати трохи спеціальних кормових гранул, також потрібно повністю виключити солодкі й жирні ласощі.

Кролики з ожирінням більш схильні до розвитку шлунково-кишкового стазу, тому потрібно забезпечити тваринам хороший вигул. Також у кролика завжди повинна бути свіжа чиста вода, особливо в жарку погоду.

Проблеми шлунково-кишкового тракту можуть виявитися дуже болісними та навіть фатальними для кроликів. Але своєчасне виявлення й лікування стазу допоможе повернути вихованцеві здоров'я та гарний настрій. Не забувайте регулярно оглядати тварину й вчасно возити її до ветеринара — тоді кролик проживе довге щасливе життя і радуватиме вас кожен день.

 
Свіжі записи з нашого блогу
Як визначити стать папуги
 • 27 ноября 2021 16:25:00
 • Отзывов: 0
 • Просмотров: 11
  Чи буває у кішок депресія
  • 22 ноября 2021 15:53:00
  • Отзывов: 0
  • Просмотров: 19
   Чому собака кульгає і що з цим робити
   • 11 ноября 2021 11:27:00
   • Отзывов: 0
   • Просмотров: 27
    Як довго можна користуватися акваріумом
    • 02 ноября 2021 09:56:36
    • Отзывов: 0
    • Просмотров: 61