Що треба знати, щоб завести хамелеона

 • 15 декабря 2021 16:47:00
 • Отзывов: 0
 • Просмотров: 204
 • 0

Хамелеони — відмінні екзотичні вихованці. За ними цікаво спостерігати, з ними можна гратися, вони напрочуд гарні та милі. Більшість інших ящірок вдень нерухомо сидить у укритті або під лампою, але не хамелеон. Цей маленький дослідник любить лазити у тераріумі, а також зовсім не відмовиться перетворити господаря на спортивний тренажер. Не дивно, що ці ящірки — одні з найпопулярніших для домашнього утримання. Щоб такий вихованець насолоджувався життям, був активним і здоровим, потрібно вивчити кілька важливих особливостей його утримання.

Хамелеони мають жити на деревах

Найважливіше, що потрібно знати про хамелеонів — це деревний вид. Тобто вони найкраще адаптовані для життя на деревах, і почуватимуться комфортно лише за таких умов. За натурою хамелеони — справжні альпіністи, які люблять лазити всюди, а їхні унікальні руки в процесі еволюції спеціально адаптувалися для того, щоб хапатися за гілки та палички.

Тому, облаштовуючи житло для домашнього хамелеона, дуже важливо створити для нього своєрідний «тренувальний майданчик», яким можна лазити у всіх напрямках. Найкраще використовувати натуральні матеріали — гілки, листя, шматки кори. В ідеалі інтер'єр тераріума повинен бути максимально наближений до природних умов проживання хамелеона.

Відомо, що ящірки швидко починають хворіти, якщо їх помістити у невідповідні умови, де вони не можуть реалізувати свої інстинкти. На щастя, для хамелеона створити потрібний будинок досить просто — це можна зробити навіть у невеликому тераріумі.

Хамелеони холоднокровні — їм потрібне регулювання температури

Хамелеони — холоднокровні рептилії, тобто ектотерми. Вони не виробляють тепло самі — температура їхнього тіла контролюється зовнішніми факторами. Це означає, що температура навколишнього середовища впливає на енергійність і рухливість хамелеонів. Наприклад, при надто низькій температурі ящірка не зможе навіть поворухнутися.

Домашнім рептиліям потрібне додаткове тепло — щоб його забезпечити, у тераріумах для хамелеонів зазвичай встановлюють теплові лампи. Без такого додаткового нагрівання тварини просто не зможуть жити так, як мають у природі.

Яку лампу вибрати, і якої вона має бути потужності, залежить від багатьох факторів, зокрема, розмірів тераріуму та конкретного виду хамелеона, якого ви хочете у себе поселити. Ретельно вивчіть це питання перед облаштуванням будинку для нового вихованця, щоб одразу створити для нього відповідні умови.

Хамелеони їдять комах

Хамелеон може перекусити листочком зелені або шматочком фрукта, але основу дієти цієї ящірки складають комахи. Якщо ви не готові ходити в магазин за цвіркунами, борошняними хробаками та тарганами (тим більше розводити їх удома), подумайте про те, щоб завести травоїдного вихованця. Іноді такий корм потрібно зберігати в холодильнику, тому звикайте до думки про те, що комахи будуть сусідити з вашими продуктами. Фахівці рекомендують годувати ящірок живим кормом, і для деяких людей це також може бути емоційно некомфортним.

Якщо ви вже завели хамелеона, але не можете змиритися з дієтою комах, краще віддайте ящірку іншому власнику. Перекладати вихованця на веганську дієту не можна — дуже скоро його доведеться терміново везти до ветеринара та оплачувати дороге лікування. А потім все одно переводити на корм комахами.


Дикі хамелеони погано переносять неволю

Кожна тварина має свій темперамент. Хоча хамелеони прекрасні у своїй комунікабельності та активності, вони дуже схильні до стресу. Вони погано почуваються в неволі, і перебування в новому середовищі з незнайомими людьми може бути для них дуже некомфортним.

Найгуманніший варіант — купити хамелеона, виведеного у неволі. Якщо вихованець вже звик до життя в замкнутому просторі, переїзд у новий будинок не буде травмою для нього. Коли ви берете дикого хамелеона й поміщаєте його у клітку на все життя, стрес може виявитися занадто сильним. 

Хамелеони п'ють воду з листя

Вода необхідна кожному живому організму, і можна подумати, що будь-яка тварина знайде спосіб попити, коли це необхідно. Але, як не дивно, щодо води у багатьох вихованців спостерігаються особливі уподобання. Наприклад, кішки зазвичай не люблять воду, яка довго стоїть поруч із мискою з кормом. Це пов'язано з тим, що їхній «внутрішній хижак» знає — вода поруч із свіжою здобиччю заражена, і пити її небезпечно.

Хамелеони найбільше люблять пити воду з листя, де волога збирається у маленькі крапельки. Щоб ящірка отримувала достатньо вологи, рекомендується регулярно поливати листя в тераріумі, а краще обприскувати їх водою з пульверизатора, створюючи дрібний водяний туман.

Якщо води на листі немає, хамелеон, напевно, зможе попити з миски або калюжі, але навряд чи в такий спосіб він споживатиме достатню кількість води. Поступово у ящірки з'явиться зневоднення та інші проблеми зі здоров'ям.

Хамелеони — одинаки

Хамелеони чудово почуваються на самоті, а будь-які сусіди викликають у них сильний емоційний дискомфорт. Людині (як соціальній істоті) може здатися, що хамелеону бракує спілкування, і йому потрібний друг. Але насправді хамелеон стане нервовим та агресивним, якщо йому доведеться ділити з кимось свій життєвий простір.

Фахівці рекомендують уникати спільного проживання кількох хамелеонів. Але якщо іншого виходу немає, хоча б поселіть їх у досить великий тераріум.

За здоров'ям хамелеона слід уважно стежити

Хамелеонів бажано регулярно показувати ветеринару. Поведінка цих ящірок досить складно зрозуміти — набагато простіше помітити хворобу у кішок (а вони — визнані майстри у приховуванні поганого самопочуття). Хамелеони можуть легко впасти у стресовий стан, і від цього їхнє здоров'я може різко погіршитися. У такій ситуації надати допомогу ящірці потрібно якнайшвидше, й оперативно виявити проблему допоможуть саме регулярні ветогляди. Тому перед тим, як завести вихованця, знайдіть компетентного ветеринара, який зможе подбати про нового екзотичного улюбленця.

Хамелеон може стати відмінним компаньйоном, якщо у нього будуть відповідні умови для життя. Вивчіть його потреби заздалегідь, і насолоджуйтесь спілкуванням із гарним незвичайним екзотом!

 
Свіжі записи з нашого блогу
Які існують права домашніх тварин та як їх дотримуватись?
 • 11 февраля 2022 20:25:38
 • Отзывов: 0
 • Просмотров: 206
  Які рибки можуть жити без додаткової аерації
  • 10 февраля 2022 18:53:12
  • Отзывов: 0
  • Просмотров: 247
   Як навчити собаку носити тягарі та навіщо це потрібно
   • 04 февраля 2022 11:22:13
   • Отзывов: 0
   • Просмотров: 202
    Перші дні папуги у новому домі
    • 28 января 2022 10:38:00
    • Отзывов: 0
    • Просмотров: 198
     Гігієна для гризунів у домашніх умовах
     • 20 января 2022 14:18:00
     • Отзывов: 0
     • Просмотров: 200
      Як доглядати за кішкою взимку
      • 15 января 2022 13:54:00
      • Отзывов: 0
      • Просмотров: 163
       Як вибрати лоток-туалет для домашніх тварин?
       • 11 января 2022 17:54:00
       • Отзывов: 0
       • Просмотров: 176
        Як розважити собаку взимку?
        • 05 января 2022 11:23:00
        • Отзывов: 0
        • Просмотров: 148