Як визначити стать папуги

 • 27 ноября 2021 16:25:00
 • Отзывов: 0
 • Просмотров: 70
 • 0

Папуга — найпопулярніший свійський птах, який радує господаря веселим і цікавим характером, кумедною поведінкою та товариськістю. Багато господарів хочуть отримати потомство від улюблених вихованців, або ж, набравшись досвіду, починають заробляти на виведенні та продажу молодих папуг. Щоб отримати потомство, потрібно зводити на одній території самців та самиць, а для цього необхідно правильно визначити стать птаха.

Навіщо потрібно знати стать папуги

Якщо ви купуєте папугу в зоомагазині, продавці можуть навіть не знати, продають вони самку чи самця. Крім того, є різновиди папуг, стать яких у ранньому віці визначити дуже важко, особливо якщо продавець недосвідчений. Тому, якщо ви не знаєтеся на птахах, високий ризик придбати пару «хлопчиків» або «дівчаток». Заводчик, швидше за все, пояснить вам, до якої статі належить обраний папужка, проте, як кажуть, «довіряй, але перевіряй». В іншому випадку можна так і не дочекатися вихованців (і витратитися на придбання ще одного птаха).

Важливо: визначити статеву приналежність вихованця реально не раніше ніж з 4-5 тижнів після вилуплення з яйця.

Якщо ви не плануєте розведення й хочете купити пару самців-друзів, несподівана поява яєць стане для вас неприємним сюрпризом. До речі, важливо також знати стать птаха, щоб не посадити в одну клітку двох самиць — вони часто б'ються, не уживаючись одна з однією. Крім того, самиці вважаються менш контактними, тому, якщо ви хочете, щоб вихованець був ручним і товариським, виберіть самця.

Загальні правила визначення статі

Зрозуміти, хто перед вами, самиця чи самець, можна за низкою ознак:

 1. Восковиця. Найзручніший спосіб визначити стать маленького за віком папуги. У самця верхня частина дзьоба яскрава й однотонна, у самиці блякла, навколо ніздрів знаходяться білі кола. Однак для білих птахів ця відмінність не працює.
 2. Оперення. Самці папуг розфарбовані яскравіше за самиць. Це правило справедливе не для всіх порід птахів, але для найпоширеніших порід воно працює.
 3. Поведінка. Самці більш галасливі та товариські, вони люблять вступати у палкі «сварки» й розглядати себе у дзеркалі. Самиці спокійніші.
 4. Форма голови (при повороті у профіль). Самці відрізняються більш витягнутою потилицею, самиці — округленою, куполоподібною.
 5. Посадка. Сидячи на жердинці, самець тримає лапки близько, самиця широко.
 6. Голос. У «дівчат» він глухіший, у «хлопчиків» — дзвінкий.

Якщо не вдається визначити стать вихованця, а для вас вона принципова, варто порадитися з фахівцем. Нижче ми розповімо, як визначити стать найпоширеніших порід домашніх папуг.

Хвилястий папуга

Головна ознака, за якою визначається стать хвилястого папужки, — колір наросту-восковиці. У самців вона коричнева, рожева чи бежева, у самиць — синювата, часто з білими колами біля ніздрів. Чим молодший папуга, тим світліший та яскравіший колір восковиці, чим старший — тим темніший. У самців колір змінюється з яскраво-блакитного на темно-синій, у самиць стає світлим, нагадуючи деревну кору.


Поведінка також є характерною рисою, якою можна відрізнити самця від самиці. Самці галасливі, рано починають говорити, люблять співати гучні та складні пісеньки, особливо якщо на них звертають увагу, красуються перед дзеркалом. Вони успішно наслідують звуки людської мови. Самиці спокійно спостерігають за тим, що відбувається, люблять наводити в клітці лад, «розмовляють» рідко, переважно щебечуть. Навчити самицю вимові слів можна, але з великими труднощами й набагато рідше, ніж самця.

Корелла

Стать корелли можна без проблем відрізнити лише з 4 місяців. У самців у цьому віці голова стає жовтою, а щічки яскраво-жовтогарячими. До 1 року стать можна відрізнити безпомилково, орієнтуючись за оперенням:

 1. Самець має однотонні гострі хвіст та крила синювато-чорного кольору.
 2. Самиця відрізняється менш яскравим забарвленням та ширшим хвостом з контрастними поперечними смужками.

Крім того, самці та самиці цієї породи по-різному співають: самиці закидають голову та піднімають хвіст, а самці витягуються у струнку та опускають голову.

Нерозлучник

Цих красивих птахів розрізняють за комплексом ознак, серед яких:

 1. Дзьоб. У самців він більший, ширший у основи та більш насичено забарвлений. Дзьоб у самиць блякліший, більш округлий.
 2. Профіль голови. У самця він витягнутий, плоский, з плескатою потилицею, у самиці — округлений, куполоподібний.
 3. Поведінка. Самці товариські та поступливі, характер у них спокійний. Самиці схильні створювати запаси їжі, вони «сварливіші» та не йдуть до людини.

Простий тест для визначення статі: покладіть у клітку папір. Самець не зверне на неї уваги, а самиця почне рвати папір, аби створити гніздо.

Жако

Статевий диморфізм у жако виражений мінімально, але є деякі способи відрізнити «хлопчиків» від «дівчаток»:

 1. Дзьоб. У самиці він менший, кругліший та акуратніший, ніж у самця.
 2. Положення лапок. У самиці вони розставлені ширше, ніж у самця.
 3. Голова. У самця вона широка й незграбна, у самиціи невелика, округла.
 4. Ділянки навколо очей. Неоперені ділянки у самця зморшкуваті, у самиці гладенькі.

Розелла

Помітити відмінності між самицею та самцем можна з віку 5 місяців. Самці, починаючи з цього віку, співають і б'ються, з'ясовуючи, хто сильніший. Вибравши самицю, вони доглядають її та годують, виявляючи ознаки шлюбної поведінки. Ще їх можна відрізнити за:

 1. Формою голови. У самиць вона округла, невелика, у самців більша, скошена згори.
 2. Забарвленням. З внутрішньої сторони крила у самиць розташовується біла смуга.

Ара

Самці яскравих великих папуг від самиць практично не відрізняються. Вони однаково забарвлені, «розмовляють» абсолютно однаково. Існує приблизна можливість визначити стать до 8 місяців — у самців восковиця забарвлена рівномірно, у самиць є білі кола біля ніздрів. Після 1 року ці ознаки повністю зникають.

Самиці також відрізняються акуратною невеликою головою та мовчазним спокійним характером. Вони часто змінюють обстановку в клітці, переносять предмети з місця на місце. Самці більш контактні та товариські.

Існує гарантований спосіб визначити стать папуги — ДНК-аналіз за допомогою пір'я. Але це досить дорогий варіант.

 
Свіжі записи з нашого блогу
Як вибрати лоток-туалет для домашніх тварин?
 • 11 января 2022 17:54:00
 • Отзывов: 0
 • Просмотров: 0
  Як розважити собаку взимку?
  • 05 января 2022 11:23:00
  • Отзывов: 0
  • Просмотров: 3
   Вірусні хвороби у риб: які бувають, як лікувати
   • 30 декабря 2021 21:06:00
   • Отзывов: 0
   • Просмотров: 17
    Топ-10 комах для домашнього утримання
    • 26 декабря 2021 11:37:00
    • Отзывов: 0
    • Просмотров: 35
     Чи можна годувати кішку веганською їжею?
     • 22 декабря 2021 12:04:00
     • Отзывов: 0
     • Просмотров: 29
      Що треба знати, щоб завести хамелеона
      • 15 декабря 2021 16:47:00
      • Отзывов: 0
      • Просмотров: 31
       Чому собака постійно слідує за господарем
       • 12 декабря 2021 15:01:00
       • Отзывов: 0
       • Просмотров: 51
        Чи небезпечний коронавірус для домашніх тварин?
        • 03 декабря 2021 18:14:00
        • Отзывов: 0
        • Просмотров: 55