Як довго можна користуватися акваріумом

 • 02 ноября 2021 09:56:36
 • Отзывов: 0
 • Просмотров: 61
 • 0

Скільки «проживе» домашній акваріум — питання, яке рано чи пізно виникає у будь-якого акваріуміста. Точно відповісти на це питання не можна, адже кожен акваріум унікальний і неповторний. Але є кілька способів зрозуміти, коли потрібно оновлювати житло для підводних мешканців, щоб воно залишалося зручним, красивим і безпечним.

Скільки живе екосистема акваріума

Будь-який акваріум — окрема водна екосистема. Вона відрізняється від природних водойм, але схильна до тих же процесів, що і ставки, озера, річки, моря й океани. Через ці процеси життя будь-якої водойми (і акваріума зокрема) поділяється на три стадії:

 • становлення;
 • стійкість;
 • деградація.

Становлення екосистеми акваріума

Становлення екосистеми в акваріумі містить період підготовки води, перше підселення рослин і рибок. У природі процес займає багато часу, але домашній акваріум може пройти його за 1-9 тижнів. У цей період до резервуара засипається грунт і заливається вода, налаштовується система фільтрації, запускаються спеціальні бактерії для створення відповідного середовища для рибок і рослин.

Якщо поблизу є акваріум зі стабільною екосистемою, воду з нього можна додати у воду нового акваріума, щоб усі необхідні мікроорганізми змогли розмножитися. На ці дії зазвичай потрібно 2-3 дні, а через 5-6 днів у грунт висаджують рослини. Рибок заселяють наступного дня (не пізніше, щоб рослини змогли отримувати вуглекислий газ від рибок).

У період становлення в акваріумі рекомендують містити максимально можливе число рибок (його потрібно розрахувати заздалегідь). Коли в грунті накопичиться достатньо органіки, кількість рибок можна зменшити. У цей же час потрібно починати перші очисні роботи, щоб прибирати з грунту зайві біологічні відходи та залишки корму.

Освітлення на початковому етапі життя акваріума повинно бути помірним — поки вищі рослини ще молоді, більшу частину світла поглинають дрібні водорості, що може привести до цвітіння води.

Стійкість екосистеми акваріума

Якщо в акваріумі немає цвітіння, рослини добре прижилися, а рибки почуваються добре, то акваріум можна вважати таким, що перейшов в стійку фазу. У цей період втручання аквариумиста мінімальне — потрібно підрізати рослини, підмішувати чисту воду, чистити дно, підтримувати потрібну освітленість і температуру, а також вчасно засипати корм.

Стійка система сама «знає», що потрібно робити. Наприклад, рибки та рослини практично не помічають підмішування нової води — у них немає шоку від зміни кислотності та інших негативних реакцій на зміни в навколишньому середовищі. Природно, для цього вода повинна бути належної якості.


Деградація екосистеми акваріума

На другому етапі проводяться профілактичні заходи, котрі допомагають підтримувати баланс екосистеми акваріума. Але рано чи пізно їх стає недостатньо — у воді та ґрунті стає більше відходів, вимирають найвимогливіші до чистоти води мікроорганізми. Частина рослин перестає рости, деякі розростаються рясно й намагаються зайняти весь резервуар. Поступово від води з'являється неприємний запах, а на поверхні утворюється жирна плівка. Це означає, що пора ставити акваріум на грунтовне чищення або «перезапускати» його екосистему з нуля.

Як тільки з'явилися явні ознаки деградації, продовжувати тримати акваріум в такому стані не можна — гниття органічних залишків у грунті підвищує концентрацію нітратів та аміаку. Ці речовини отруюють мешканців акваріума й можуть привести до швидкого вимирання рибок.

Завдання кожного акваріуміста — підтримувати екосистему акваріума на другій стадії якомога довше за допомогою регулярних аналізів води, установки хороших фільтрів і правильної організації харчування риб. Також важливо дотримуватися карантину для нових рибок і рослин, світлового та температурного режиму.

Середній термін життя акваріума з періодичної підміною води, видаленням зайвого корму та іншої необхідною турботою про екосистему становить 15 років. Але це не межа — у багатьох ентузіастів життя в акваріумі не припиняється й після 20 років. У цьому випадку потрібно звернути увагу на стан самого резервуара.

Що ще впливає на термін служби акваріума

При правильному догляді, своєчасному чищенні та відновленні акваріума підтримувати екосистему можна необмежено довго. Але є ще один фактор, через який акваріум рано чи пізно доведеться змінити — знос його частин. Їх можна розділити на три групи:

 1. Скло або акрил. Акрилові та скляні панелі можна використовувати дуже довго — не менше 20 років. Але на практиці їх міняють частіше — зазвичай раз на 5-15 років. За цей час обидва матеріали отримують безліч подряпин (на акрилі вони з'являються швидше), і спостерігати за підводними мешканцями вже не так приємно, як раніше. Використання м'яких неабразивних чистячих засобів допоможе продовжити термін служби панелей.
 2. Герметик. Скляні або акрилові панелі склеюють герметиком. Виробники використовують різні склади та товщину клейового шва, тому термін служби герметика може становити як 1 рік, так і 20 років. В середньому не посилений шов в прісноводному акваріумі служить 3-5 років, посилений — 10-12 років. Морські акваріуми швидше «роз'їдають» герметик, тому їх міняти потрібно частіше.
 3. Фільтри, лампи, кришки та інші знімні елементи. Замінюються за необхідності, не вимагають повної заміни акваріума, якщо у продажу є відповідні витратні матеріали та аналоги.

Купуючи якісний акваріум, можна розраховувати приблизно на 10 років його служби (не рахуючи знімних частин). Заміну акваріума потрібно проводити в будь-якому випадку, і це особливо добре для великих риб, які встигнуть підрости й потребуватимуть більш просторого житла. При виборі підводних вихованців варто заздалегідь закласти в бюджет «апгрейд» житла, щоб раптово не зіткнутися з істотними витратами.

Регулярний і дбайливий догляд за акваріумом — ключ до довгого життя домашньої гідроекосистеми. Доглядайте за рибками, дотримуючись правил, і насолоджуйтеся видами власного підводного світу довгі роки.

 
Свіжі записи з нашого блогу
Як визначити стать папуги
 • 27 ноября 2021 16:25:00
 • Отзывов: 0
 • Просмотров: 11
  Чи буває у кішок депресія
  • 22 ноября 2021 15:53:00
  • Отзывов: 0
  • Просмотров: 19
   Чому собака кульгає і що з цим робити
   • 11 ноября 2021 11:27:00
   • Отзывов: 0
   • Просмотров: 27
    Як довго можна користуватися акваріумом
    • 02 ноября 2021 09:56:36
    • Отзывов: 0
    • Просмотров: 61