Чим небезпечний тютюновий дим для домашніх тварин. Частина 1

 • 16 ноября 2021 17:58:00
 • Отзывов: 0
 • Просмотров: 31
 • 0

Куріння — одна з поширених причин хвороб, смертей та інвалідності. Курці шкодять не тільки своєму здоров'ю — вплив шкідливого диму (пасивне куріння) отруює мільйони людей. Домашні тварини теж страждають від тютюнового диму. Курити поряд з ними не обов'язково, щоб заподіяти шкоду. Адже пасивне куріння — це взаємодія з залишками диму, який осідає на одязі, меблів, шкірі, а також пір'ї і шерсті домашніх улюбленців.

Чому курити шкідливо

Куріння може викликати захворювання практично всіх органів тіла. Курці зі стажем можуть «заробити» рак легенів і сечового міхура, проблеми з серцем, інсульт, астму, хронічну обструктивну хворобу легенів і атеросклероз. У пасивного куріння не такий широкий спектр впливу — воно «обмежується» раком легенів, інсультом і проблемами з серцем. У дітей пасивне куріння також може спровокувати астму, вушні інфекції та навіть СРДС (синдром раптової дитячої смерті).

Багато що залежить від складу тютюнових виробів. Одна сигарета, наприклад, може складатися з 600-700 інгредієнтів, в тому числі однозначно шкідливих для організму. Серед них зустрічаються свинець, ртуть, нікотин, формальдегід, аміак, миш'як і навіть уран-238. Поступово ці (та інші, не менш шкідливі) речовини накопичуються в місцях, де людина курить. Після куріння на стінах, одязі, меблів та інших речах залишається хімічний шар, від якого відчувається характерний «тютюновий» запах. Взаємодія з цим шаром і є пасивне куріння.

Не обов'язково торкатися шару диму, що осів, щоб взаємодіяти з ним. Деякі речовини реагують з повітрям і виділяють нові небезпечні речовини в навколишній простір.

Наприклад, нікотин (основний компонент тютюнового диму) легко осідає на стінах, меблях, килимах і одязі. Вступаючи в реакцію з азотистою кислотою, нікотин утворює сполуки, що викликають рак. А азотиста кислота присутня в повітрі, особливо багато її виробляють, наприклад, газові плити та автомобілі. Частина канцерогенних сполук «чіпляється» до пилу, частина залишається в повітрі — їх вдихають і випадково проковтують.

Тютюновий дим добре в'їдається — дуже складно повністю прибрати запах з приміщення, де якийсь час жив курець. Це означає, що небезпечні сполуки виділяються в повітря місяцями навіть після ретельного прибирання.

Навіть слабке пасивне куріння (не кажучи про сильному і постійному) шкодить здоров'ю домашніх тварин. Ми розглянемо, як він діє на:

 • собак;
 • кішок;
 • птахів;
 • рибок;
 • морських свинок.

Собаки та кішки багато часу проводять на підлозі, де концентрація осілого диму та небезпечного пилу дуже висока. Вони дихають тим же повітрям, що й курець, а також часто вилизують речі та шкіру господарів, на яких теж осідає дим від тютюнових виробів.


Чим куріння небезпечне для собак

Якщо у вихованця вже є захворювання легенів або проблеми з диханням, тютюновий дим може погіршити симптоми та викликати хронічний кашель. У легенях тварини можуть відбуватися ті ж зміни, що і в легенях пасивного курця-людини. Найдрібніші частинки диму викликають запальні процеси в легенях. У здоровому організмі їх встигають видаляти особливі клітини — альвеолярні макрофаги. Але при активному та пасивному курінні їхня поглинальна функція поступово знижується, а захисні ресурси організму виснажуються від постійної боротьби із запаленнями.

Вплив тютюнового диму на собаку залежить від довжини її носа. Так відбувається тому, що собачі носи — це, загалом, великі повітряні фільтри. Волоски та слиз у носі працюють як уловлювачі часток (пилу та пилку), не пропускаючи їх далі у легені. Чим більший ніс собаки, тим більше пилу вона «відфільтровує»:

 1. Собаки з довгим носом (наприклад, хорти, доберман-пінчери) удвічі частіше хворіють на рак носа, ніж на рак легенів. Так відбувається через те, що канцерогени на «відфільтрованому» носом небезпечному пилу взаємодіють з тканинами всередині носа, носовими пазухами тварини.
 2. Собаки з носом малої або середньої довжини (такі як мопси, бульдоги, біглі) через пасивне куріння частіше хворіють на рак легенів, ніж рак носа. У них пил в носі затримується менше, і канцерогени в більшому обсязі потрапляють у легені.

Довгий собачий ніс — відмінний «фільтр» для найдрібніших частинок, що літають в повітрі. Але від дії тютюнового диму він захистити не здатний — змінюється тільки область, на яку діють небезпечні сполуки.

Чим куріння небезпечне для кішок

Кішки постійно вмиваються й підтримують себе в чистоті. Але кішка курця робить собі тільки гірше, коли займається вилизуванням. Як і собаки, кішки вдихають дим і пил з канцерогенними речовинами, але набагато більше частинок диму вони злизують з власної шерсті.

Дослідження показують, що кішки, які живуть в сім'ях курців, приблизно в 3 рази частіше хворіють на плоскоклітинну карциному порожнини рота (агресивний рак в ротовій порожнині). Найчастіше вогнище захворювання розташовується під коренем язика — саме там накопичуються частинки диму після того, як кішка вилизується. Навіть після операції, променевої та хіміотерапії виживаність кішок з таким захворюванням не перевищує 10%.

Якщо кішка живе з людиною, яка викурює більше пачки сигарет в день, вона може захворіти на лімфому — рак лімфатичної системи, який вражає лімфовузли й швидко поширюється по всьому тілу. Ризик підвищується у 3 рази порівняно з кішкою, яка живе у родині, де не курять. Лімфома такого типу у кішок схожа на неходжкінські лімфоми у людей. Зазвичай після лікування (хіміотерапії або хірургічного втручання) хворий вихованець живе не більше півроку.

Собаки та кішки менші за людей, і їм потрібно набагато менше отруйних речовин, щоб серйозно захворіти. Але є вихованці, на яких тютюновий дим впливає ще швидше. Про те, як він діє на домашніх птахів, рибок і морських свинок, ми поговоримо в наступній частині статті, а також дізнаємося більше про небезпеку нікотинового отруєння для домашніх тварин.

 
Свіжі записи з нашого блогу
Як визначити стать папуги
 • 27 ноября 2021 16:25:00
 • Отзывов: 0
 • Просмотров: 11
  Чи буває у кішок депресія
  • 22 ноября 2021 15:53:00
  • Отзывов: 0
  • Просмотров: 19
   Чому собака кульгає і що з цим робити
   • 11 ноября 2021 11:27:00
   • Отзывов: 0
   • Просмотров: 27
    Як довго можна користуватися акваріумом
    • 02 ноября 2021 09:56:36
    • Отзывов: 0
    • Просмотров: 61