7 помилок при оформленні терраріума для рептилій

 • 19 октября 2021 11:26:00
 • Отзывов: 0
 • Просмотров: 147
 • 0

Рептилії можуть здатися досить захищеними своєю лускою та невибагливими до умов утримання. Але це не так — деякі фактори можуть бути для них не просто неприємними, але й насправді небезпечними. Що загрожує здоров'ю та життю домашнього вихованця, і яких помилок варто уникати в оформленні та догляді за тераріумом рептилії?

Надмірний нагрів

Ветеринари стверджують: хоча багатьом рептиліям потрібно більше тепла, ніж може забезпечити ваш будинок, вони можуть бути дуже сприйнятливі до дії надмірного тепла. В результаті перегріву вихованець може отримати тепловий удар. Через високі температури близько розташовані до шкіри кровоносні судини вихованця розширюються й у 5-6 разів інтенсивніше віддають тепло у зовнішнє середовище. Це призводить до швидкого випаровування вологи та підвищення температури шкіри аж до настання теплового шоку, порушення кровообігу та пошкодження мозку, від чого рептилія може загинути. Зрозуміти, що вихованець близький до теплового удару, можна за розкритим ротом, млявістю, апатією, занадто частим подихом.

Щоб уберегтися від небезпеки, котру може представляти занадто висока температура, помістіть два термометри у середовище проживання вашого вихованця:

 • під лампою з підігрівом (в найбільш гарячому місці тераріуму);
 • в протилежному (найбільш прохолодному) кінці.

Рекомендується збільшувати або зменшувати потужність нагріву відповідно до потреб вихованця в теплі. Проконсультуйтеся зі своїм ветеринаром, щоб дізнатися правильні діапазони температури та вологості для вашого вихованця.

Теплі камені

У дикій природі багато рептилій люблять довго грітися на камінцях. Це дає їм можливість «налаштовувати» потрібну температуру тіла, оскільки рептилії холоднокровні (тобто теплота їхньої крові залежить від навколишнього середовища). Штучний теплий камінь є одним із способів забезпечити додатковий нагрів у середовищі існування. Він виконується з нетоксичного поліуретану, забезпечений терморегулятором, при дотриманні правил і термінів його використання не є небезпечним для тераріумів вихованців.

Але ці зручні й естетичні пристрої потрібно використовувати з обережністю. Камені, що використовуються багато років, або ж зроблені з не найякісніших матеріалів, можуть нагріватися занадто сильно й обпалювати рептилій, котрі на них відпочивають. Це може бути особливо проблематично для змій, які обвиваються навколо теплих каменів і можуть отримати серйозні опіки.

Відсутність УФ-ламп

Більшість домашніх рептилій, крім змій і нічних ящірок (наприклад, леопардових геконів), потребують УФ-світла. Це дозволяє їм завершити формування активного вітаміну D та допомагає мінеральному обміну в організмі. Вітамін D допомагає рептиліям засвоювати кальцій, щоб у них були міцні та здорові кістки. Але якщо не поставити люмінесцентні УФ-лампи в тераріумі або не замінити їх, коли ультрафіолетове світло перегорить (часто до того, як згасне видиме світло), це може бути небезпечно для життя рептилій.


Брудна вода

Багато рептилій — великі любителі поніжитися в мисці з водою. Зрештою, ми робимо те ж саме, коли приймаємо розслаблювальну ванну. Але рептилії схильні випорожнюватися у своїх мисках з водою, що призводить до антисанітарних умов. Забрудненість стає причиною, того, що ваш вихованець не п'є стільки води, скільки йому потрібно. Дізнайтеся у ветеринарного лікаря, скільки води повинна пити щодня ваша черепаха або змія, і стежте за дотриманням цієї норми. Визначити, чи достатньо п'є вихованець, можна за низкою ознак, головною з котрих є млявість. Якщо рептилія отримує менше води, ніж потрібно, в її організмі починаються процеси самоотруєння через нирковуї недостатність. Вихованець може впасти в кому або навіть померти.

Тому слід регулярно давати своєму вихованцеві свіжу чисту воду, особливо якщо ви володар черепахи. Черепахи проводять більшу частину часу в воді, їм життєво важливо не тільки пити, але й купатися у чистій воді, без бруду і фекалій. Дуже важливо використовувати правильну систему фільтрації, часто міняти фільтри та за необхідності ретельно очищати резервуар. 

Неправильна підстилка

Різним рептиліям потрібні різні типи субстрату або підстилки. Наприклад, піщані «ліжка» шкідливі для комахоїдних вихованців, таких, як молоді бородаті дракони, тому що вони можуть ковтати пісок разом зі своїми комахами-жертвами. Пісок практично не виводиться з організму тварини, тому рано чи пізно може статися закупорювання шлунково-кишкового тракту.

Якщо ви утримуєте вдома пустельних рептилій, уникайте підстилок, що занадто рясно вбирають і занадто довго утримують вологу (наприклад, деякі види кори). Ці варіанти підстилки мають неприродно високий рівень вологості, і можуть викликати у ваших вихованців неприємні респіраторні проблеми.

Отруйні рослини

Отруйні рослини (елодея, азалія, диффенбахія, крокус, еуфорбія, рододендрон, амбулія та інші) можуть помилково потрапити у домашній тераріум і бути з'їдені всеїдними або травоїдними рептиліями. Вибирайте для свого тераріуму тільки рекомендовані фахівцями рослини, щоб небезпечна зелень не потрапила до вашого вихованця. Випадків отруєння тераріумів насадженнями серед рептилій дуже мало, однак повного переліку токсичних рослин досі не існує. Краще уникати всіх рослин, що отруйні для інших видів, і проконсультуватися з ветеринаром щодо озеленення довкілля вашого вихованця.

Жива здобич залишена занадто надовго

Багато рептилій отримують серйозні травми через згодовуваву їм живу здобич. Зазвичай це відбувається, коли гризуни, захищаючись, кусають змій та наносять важкі рани. Тому краще годувати домашню змію замороженими гризунами, яких гуманно приспали. Комахи теж можуть становити небезпеку — зокрема, відомо, що цвіркуни викликають ураження очей комахоїдних рептилій. Тому за 30-60 хвилин після годування приберіть з тераріуму живу здобич, яку вихованець не захотів їсти.

 
Свіжі записи з нашого блогу
Як визначити стать папуги
 • 27 ноября 2021 16:25:00
 • Отзывов: 0
 • Просмотров: 11
  Чи буває у кішок депресія
  • 22 ноября 2021 15:53:00
  • Отзывов: 0
  • Просмотров: 19
   Чому собака кульгає і що з цим робити
   • 11 ноября 2021 11:27:00
   • Отзывов: 0
   • Просмотров: 27
    Як довго можна користуватися акваріумом
    • 02 ноября 2021 09:56:36
    • Отзывов: 0
    • Просмотров: 61